Sports

League recognizes top winter athletes

AROOSTOOK COUNTY, Maine — The Aroostook League has selected the all-star athletes for basketball, cheering and skiing. The organization has presented or will soon present the awards at each individual school’s winter awards assemblies.

Boys Class B/C Basketball

Caribou: Alex Bouchard, Parker Deprey and Austin Findlen; Fort Fairfield: Isaac Cyr and Chris Giberson; Fort Kent: Jacob Daigle and Caleb Deslisle; Hodgdon: Kevin McAfee and Daden Palmer; Houlton: Jared Fox, Keegan Gentle and Cameron Graham; LCS/MSSM: Alex Sprague; Madawaska: Matthew Cyr; Presque Isle: Griffin Guerrette, Jonah Hudson and Bradley Kinney.

Girls Class B/C Basketball

Caribou: Maddie Doucette, Gabrielle Marquis and Rachel Soucy; Fort Fairfield: Cammi King-DeMerchant; Fort Kent: Cassidy Lovley; Hodgdon: Taylor Desrosiers; Houlton: Kolleen Bouchard, Aspen Flewlling and Rylee Warman; LCS/MSSM: Taylor Labreck; Madawaska: Desirae Belanger and Jenna Dugal; Presque Isle: Emily Lagerstrom, Skylar Vogel and Emily Wheaton.

Boys Class D Basketball

Ashland: Kyle Beaulier; Central Aroostook: Brayden Bradbury, Zachary Crouch and Ben Thomas; East Grand: Philip Farley; Easton: Hunter Brown, Jordan Doody and Jake Flewelling; GHCA: Isaac Potter and Cole Winslow; Katahdin: Hunter Craig and Brody Guiggey; Southern Aroostook: Nolan Altvater, Tyler Batchelder and Jackson Mathers; Van Buren: Luc Perreault; Washburn: McCall Turner; Wisdom: Kodey Cyr and Jack Guerrette.

Girls Class D Basketball

Ashland: Hannah Stratton and Olivia Tardie; Central Aroostook: Breanne Bradbury and Ashlee Harris; East Grand: Haleigh Shay and Sarah Stoddard; Easton: Elise Allen and Isabelle Morin; Katahdin: Georgia Landry and Natalie Rickards; Southern Aroostook: Sydney Brewer and Makaelyn Porter; Van Buren: Leah Gendreau; Washburn: Maggie Castonguay and Kassandra Farley.

Cheering

Caribou: Erin Jandreau and Hannah McDonald; Central Aroostook: Sarah Gerritsen and Chloe Wheeler; Houlton: Medinah Diane, Paige Ford and Hannah Jacobs; Presque Isle: Miranda Drost, Clara Kohlbacher and Victoria Williamson.

Nordic Events – Boys

Caribou: Caleb Brown, Bryce Coffin, Alec Cyr, Evan Desmond, Emerson Duplissie-Cyr and Noah Hixon; Fort Kent: Sam Johnson, Matt Kelley, Niko Naranja and Reece Voisine; Madawaska: Kevin Ayotte; MSSM: James Cyr and Padraig Keith-Hardy; and Presque Isle: Max Bartley.

Nordic Events – Girls

Ashland: Kassandra Nelson; Caribou: Jojo Fields, Kendra Furber, Madeline Gudde, Erin Kashian, Ciara Richards and Abigail Wimmer; Fort Fairfield: Jessica Halsey; Fort Kent: Dolcie Tanguay; Madawaska: Kasie Blanchette, Gabby Cyr and Isabelle Jandreau; MSSM: Samantha Zwecker; and Presque Isle: Isabelle Jackson.                       

Alpine Events – Boys

Central Aroostook: Bryant Grass and Lane Grass; Fort Kent: Josh Deprey, Jon Haley, Ian Levesque, Bryce Madore, Drew Madore, Austin Plourde and Carson Theriault; Presque Isle: Nick Bartlett; and Wisdom: Jake Roy.

Alpine Events – Girls

Caribou: Hope Shea; Fort Kent: Allie Daigle, Alisha Guimond, Kailee Guimond, Sylvia Guimond, Lexi Lovely, Isabelle Lozier, Olivia Martin, Lea Pelletier and Riley Sibley; Presque Isle: Eleanor St. Peter.

Alpine/Nordic Events – Boys

Fort Kent: David Roy.

Get the Rest of the Story

Thank you for reading your 4 free articles this month. To continue reading, and support local, rural journalism, please subscribe.